Ovládání domácnosti iPhonem i v Česku

9 Březen 2010 View Comments Autor: Vláďa Janeček

Již na veletrhu Digitex jsem navštívil zajímavou expozici brněnského studia Jasyko (společnost se primárně zabývá komplexním řešením audiovizuálních a řídících systémů pro domácí i profesionální aplikace), kde byla předváděno v praxi komplexní ovládání celého domácnosti prostřednictvím iPhonu nebo iPodu touch. Jak taková dálkově řízená domácnost vypadá?

Jedná se o aplikaci firmy Jasyko, která není programována přes klasické SDK, ale jejich vlastním softwarem. Aplikace je určena pro řízení inteligentních domácností pomocí systému CRESTRON. Crestron je systém, který je tvořen sítí kabelů a centrál, které jsou napojeny na určitá zařízení, která chete ovládat, Neovládáte tedy zařízení jako takové, ale Crestron, která pak ovládá dané zařízení. To nám umožňuje ovládat téměř cokoliv a jakkoliv. Více informací o systému Crestron si můžete přečíst zde.

V současné chvíli ovládáme zařízení v obývacím pokoji jako jsou DVD přehrávače, televizory, zesilovače, Blu-ray přehrávače nebo domácí počítač Mac mini. Jsme rovněž schopni rozsvěcet a vypínat světla nebo otevírat garážová vrata, žaluzie, ovládat topení či klimatizaci, závlahu nebo zamykat dům. Možností použití je skutečně mnoho – v podstatě cokoli si zákazník přeje, to lze systémem Crestron ovládat. Když budete chtít ovládat například fontánu na zahradě, máte to mít.

Crestron systém v základní verzi stojí kolem 200 000 kč, ale finální cena se může vyšplhat až k několika miliónům, záleží na požadavcích zákazníků a náročnosti systému.

Co se týče aplikace, její cena není zatím stanovena a bude značně flexibilní, protože bude zákazníkům tvořena na míru.JASYKO s.r.o., Purkyňova 45, 612 00 Brno, tel.: 541 210 108, jasyko@jasyko.cz

Hodnocení zákazníků:

+